• Rowerem przez las: nauka, sprzątanie i... grzyby

• Uczniowie klas szóstych wzięli udział w ekologicznej wycieczce rowerowej. Cel pierwszy: posprzątać las w okolicach Brzezin. Cel drugi: zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze. Cel trzeci: zapoznać się z bioróżnorodnością lokalnej fauny i flory.

Nasza szkoła od kilku miesięcy realizuje działania w ramach programu „Operacja Czysta Rzeka”. To oczywiste, że wybierając się na szkolną wycieczkę do lasu, zabraliśmy worki na śmieci i rękawiczki. Odpadów było mnóstwo – przede wszystkim butelki po alkoholu, ale także worki po nawozach i stare opony. Napełniliśmy w sumie kilkanaście ogromnych worków, które w najbliższym czasie zostaną uprzątnięte przez służby Urzędu Gminy w Skomlinie. To smutne, że wciąż znajdujemy tak wiele śmieci w lasach.

Jako że była to wycieczka rowerowa, poruszyliśmy także kwestię bezpieczeństwa na drodze. Nasza szkoła postawiła sobie za cel obalenie stereotypu związanego z jazdą w kaskach. Chcemy walczyć z niechęcią i brakiem świadomości, które mogą prowadzić do groźnych konsekwencji wypadków. Od początku roku realizujemy projekt „Bezpieczna frajda, czyli… kask na głowę!”. Wiemy, że kask jest jednym z najważniejszych elementów ochrony dziecka podczas aktywności fizycznej „na kółkach”. Badania pokazują, że noszenie kasku może zmniejszyć ryzyko urazów głowy o około 85%. Te statystyki nie pozostawiają wątpliwości co do skuteczności kasków w zapobieganiu poważnym obrażeniom. Nic dziwnego, że wszyscy uczestnicy naszej wycieczki mieli na głowach kaski. I tego się trzymajmy!

Czwartkowa wyprawa była także okazją do zapoznania się z miejscową fauną i florą. Dzięki przedstawicielom Koła Łowieckiego „Kormoran” – panu Wojciechowi Walczakowi, łowczemu, oraz panu Zenonowi Kowalczykowi, prezesowi koła – dowiedzieliśmy się o działaniach na rzecz zachowania równowagi biologicznej. Odpowiedzieli oni także na wiele trudnych pytań, m.in. o obecność wilków w okolicy oraz o to, jak zachować się podczas niespodziewanego spotkania z dziką zwierzyną. Serdecznie dziękujemy gospodarzom leśnej ostoi za smaczny posiłek regeneracyjny.

Pomimo zmęczenia wielogodzinną akcją sprzątania, uczestnicy wycieczki znaleźli czas na grzybobranie. Tegoroczny wysyp grzybów to prawdziwe szaleństwo!

Przemysław Chrzanowski

• Mamy mistrzów i wicemistrzów powiatu!

• Nasi lekkoatleci znów udowodnili, że są w kosmicznej formie! Dwie reprezentacje chłopców: klas starszych (VII-VIII) i młodszych (V-VI) wzięły udział w Mistrzostwach Powiatu Wieluńskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych, które odbyły się w środę w Osjakowie.

Młodsza ekipa zdobyła drugie miejsce i tytuł wicemistrzów powiatu! Seniorzy natomiast pokazali klasę, nie dając szans rywalom, sięgnęli po mistrzostwo powiatu! Tym samym podopieczni p. Romana Kozłowskiego po kilku latach ponownie powrócili na szczyt w przełajowych konkurencjach biegowych. Wielkie gratulacje!

• Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania

• 29 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania. To święto przypomina nam o wartości jaką jest książka oraz korzyści płynących z jej czytania. Z tej okazji uczniowie klas czwartych odwiedzili przedszkolaków. Dzieci czytały, swym młodszym kolegom, wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, a potem zaprosiły ich do wspólnej zabawy przy muzyce.

Edyta Wiśniewska

• Dzień Języków Obcych

• Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września. Z  tej okazji uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Skomlinie przygotowali  plakaty przedstawiające państwa europejskie. By uniknąć tych samych wyborów, zdecydowano się na to, by przedstawiciele klas losowali jeden kraj. W wyniku pracy i zaangażowania całych zespołów klasowych powstały kolorowe wizytówki kilku państw europejskich z najważniejszymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi geografii, elementów historii, tradycji oraz kultury.

Zespół nauczycieli języków obcych przyznał trzy miejsca w konkursie na najciekawszy plakat:

I miejsce – Hiszpania – klasa VIIa

II miejsce – Francja – klasa IVa

III miejsce – Wielka Brytania – klasa Vb

Nauczyciele przyznali także dwa wyróżnienia - dla VIIa oraz VIIIb.

Dla uczniów tych klas wykonanie wspólnego plakatu było początkiem do zgłębienia wiedzy na temat danego kraju. Uczniowie ci wykazali się inicjatywą i kreatywnością.

W klasie VIIa pojawiły się dziewczyny w tradycyjnych hiszpańskich strojach oraz byk…., który jest nieodzownym elementem Corridy (popularnego widowiska w Hiszpanii). Były także hiszpańskie przekąski.

Na degustację odmiennej kuchni zdecydowali się też uczniowie klasy VIIIb. Przygotowali klasyczna zupę czosnkową, serwowaną z grzankami i żółtym serem. Pycha….:)

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie oraz wspólną zabawę.

Zespół nauczycieli języków obcych