• Podróże z Klasą: Wycieczka do serca Polski

• W dniach 11-13 września 2024 roku, uczniowie klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej w Skomlinie mieli okazję uczestniczyć w niezapomnianej wycieczce do Warszawy. Wyjazd został zorganizowany w ramach programu dotacyjnego Ministerstwa Edukacji Narodowej „Podróże z Klasą”, a pogoda, jak i humory, dopisywały przez cały czas trwania wycieczki.

Pierwszego dnia uczniowie rozpoczęli swoją przygodę od wizyty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie zwiedzili kwatery powstańcze oraz Aleję Zasłużonych. Była to niezwykła lekcja historii, która pozwoliła młodym uczestnikom zrozumieć i upamiętnić bohaterów, którzy walczyli o wolność Polski.

Następnie uczniowie odwiedzili Stadion Narodowy, gdzie mieli okazję poznać zakulisowe aspekty funkcjonowania tego imponującego obiektu. Dowiedzieli się wielu ciekawostek o organizacji meczów i wydarzeń, a niektórzy z nich już planowali powrót na przyszłe wydarzenia sportowe.

Popołudnie uczniowie spędzili w Narodowym Muzeum Techniki. Ogromne zainteresowanie wzbudziły wystawy poświęcone „Historii transportu – morzem, lądem i powietrzem” oraz „Polskiemu wkładowi w badanie i podbój kosmosu”. Szczególnie ta druga wystawa przyciągnęła uwagę młodych entuzjastów nauki, którzy z zaciekawieniem odkrywali polskie osiągnięcia w dziedzinie badań kosmicznych.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Uczniowie nie tylko zwiedzili wystawę poświęconą życiu tego wybitnego Polaka, ale także wzięli udział w interaktywnych warsztatach. Podczas zajęć „Od Ziuka do Józefa – tworzymy własny komiks o Józefie Piłsudskim” mieli okazję wykazać się kreatywnością, tworząc swoje własne historie w formie komiksu. Kolejne warsztaty, „Ukryte bohaterki, ukryci bohaterowie”, pozwoliły im lepiej zrozumieć, jak wiele osób, często pozostających w cieniu, miało wpływ na kształtowanie historii Polski.

Następnie uczniowie odwiedzili Muzeum Ewolucji, gdzie wystawa „Ewolucja na lądach” wprowadziła ich w fascynujący świat prehistorycznych stworzeń oraz rozwoju życia na naszej planecie. Kolejnym punktem programu była wizyta na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki, skąd uczniowie mogli podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Warszawy. Widok stolicy z takiej wysokości zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Dzień zakończył się relaksującym spacerem po Parku Łazienkowskim. Uczniowie zwiedzili Pałac na Wyspie, Biały Dom oraz Pomnik Chopina, a piękna pogoda sprzyjała długim rozmowom i wspólnym zabawom na świeżym powietrzu.

Ostatniego dnia wycieczki uczniowie odkrywali historyczne centrum Warszawy. Rozpoczęli od Traktu Królewskiego, gdzie zobaczyli m.in. Plac Zamkowy, Pałac Prezydencki, Plac Piłsudskiego oraz Ogród Saski. Duże wrażenie zrobiła na nich historia Grobu Nieznanego Żołnierza, która przypomniała im o trudnych czasach walki o niepodległość.

Kolejnym punktem dnia była wizyta na Zamku Królewskim, gdzie uczniowie zwiedzili wnętrza oraz stałe ekspozycje, poznając historię tego miejsca oraz jego znaczenie dla polskiej kultury i historii. Na zakończenie uczniowie udali się do Muzeum Narodowego, gdzie mogli podziwiać galerie stałe i wystawy czasowe, które przybliżyły im zarówno sztukę dawną, jak i nowoczesną.

Wycieczka do Warszawy była pełna niezapomnianych wrażeń i ciekawych atrakcji. Uczniowie mieli okazję zarówno zgłębić wiedzę historyczną, jak i rozwijać swoje zainteresowania naukowe i artystyczne. Wyjazd okazał się nie tylko doskonałą lekcją historii i kultury, ale również wspaniałą okazją do integracji klas. Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i wspomnienia.

• Rok szkolny pełen nowości: nowa hala, kąciki relaksu i 50-lecie szkoły

• Dziś w naszej szkole zainaugurowaliśmy rok szkolny 2024/2025! Pierwsze uroczystości odbyły się o godzinie 9:00, kiedy to najmłodsi uczniowie z klas I-III wkroczyli w nowy etap swojej edukacyjnej przygody. Godzinę później dołączyli do nich starsi koledzy i koleżanki z klas IV-VIII, aby wspólnie rozpocząć kolejny rok nauki.

Ten rok szkolny będzie szczególny. Po dwóch latach intensywnych prac zostanie oddana do użytku nowa hala sportowa. Przez wiele ostatnich miesięcy mogliśmy śledzić każdy etap tej imponującej inwestycji. O jej rozmachu mówił podczas inauguracji nowego roku szkolnego wójt Grzegorz Maras, który oficjalnie zapowiedział, że otwarcie obiektu, połączone z obchodami jubileuszu 50-lecia szkoły, zaplanowano na 9 listopada.

Podczas uroczystości dyrektor szkoły, Leszek Sobczyk, przedstawił istotne informacje organizacyjne na nadchodzący rok. Omówione zostały zmiany kadrowe, przydział klas oraz inne inwestycje przeprowadzone w trakcie wakacji, które mają na celu dalszą poprawę warunków nauki i rozwoju naszych uczniów.

Jedną z najbardziej zauważalnych nowości są kąciki relaksu, które zostały stworzone przez Radę Rodziców. Pani Marzena Stępień zaprezentowała te oazy spokoju, które powstały na obu piętrach naszej szkoły, zachęcając uczniów do korzystania z nich. Kąciki relaksu to miejsca, gdzie uczniowie mogą odpocząć, zrelaksować się i naładować baterie przed kolejnymi wyzwaniami.

O szczegółach dotyczących tych nowości napiszemy więcej w odrębnym artykule. Życzymy wszystkim uczniom pełnego sukcesów roku szkolnego!